Wyślij zapytanie

Ból głowy przed miesiączką

Ból głowy przed miesiączką, jeśli wystąpi co najmniej 3 cykle z rzędu, nazywany jest migreną miesiączkową. Ma silny, tępy charakter i występuje po obu stronach skroni. Jak sobie z nim radzić?

Migrena potrafi uprzykrzyć życie. To zaburzenie neurologiczne charakteryzujące się nawracającymi atakami bólu głowy. W początkowej fazie migreny, bólowi mogą towarzyszyć: spadek nastroju, senność, rozdrażnienie, trudności z koncentracją, nadmierne ziewanie, brak apetytu, biegunki lub zaparcia, sztywność karku. Szacuje się, że na bóle migrenowe cierpi 10-12 procent populacji. Trzy razy częściej pojawiają się one u kobiet niż mężczyzn.

Objawy migreny miesiączkowej

U kobiet migrena może pojawiać się tuż przed miesiączką. Mówimy o niej, gdy ból głowy pojawia się na 1-2 dni przed początkiem miesiączki. Może występować także w trakcie miesiączki, a nawet na kilka dni po jej zakończeniu. Przyczyny migreny nie są do końca znane. Uważa się, że za migrenę miesiączkową odpowiada spadek poziomu estrogenu. Badania wykazały, że wraz ze spadkiem tego hormonu, wzrasta częstość ataków migreny. Aby można było mówić o migrenie miesiączkowej, ataki bólu powinny pojawić się minimum 3 cykle pod rząd. Ból pojawia się nagle ma silny i tępy charakter i występuje po obu stronach skroni. Mogą mu towarzyszyć nudności i wymioty, nadwrażliwość na światło, czasem także na dźwięk.

 

Migrena miesiączkowa bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. Potrafi wykluczyć kobiety z codziennego życia nawet na kilka dni. Jak sobie z nią radzić? Warto zadbać o spokój, znaleźć czas na relaks, stosować okłady na czoło. Jeśli ból jest bardzo silny, należy sięgnąć po leki przeciwbólowe. Ich dawkowanie powinno się ustalić z lekarzem. Przy bardzo ostrym bólu, powtarzającym się przy każdej miesiączce, lekarz może zalecić zastosowanie terapii hormonalnej. Wówczas najpierw będzie trzeba wykonać odpowiednie badania hormonalne. Badania są niezbędne do postawienia trafnej diagnozy oraz dobrania odpowiedniego modelu leczenia. W leczeniu migreny miesiączkowej stosuje się często leki antykoncepcyjne, by w ten sposób eliminować pojawiający się ból głowy.