Wyślij zapytanie

Botoks i jego zastosowanie nie tylko w medycynie estetycznej

Botoks najczęściej znajduje zastosowanie w gabinetach medycyny estetycznej, gdzie jest wykorzystywany do poprawiania urody. Może mieć jednak wiele innych zastosowań. Służyć do leczenia bólu głowy, nadpotliwości, a nawet brukzismu.

Botoks to preparat uzyskiwany na bazie toksyny botulinowej inaczej nazywanej jadem kiełbasianym. Toksyna botulinowa to oczyszczone białko, które pozyskuje się z beztlenowej bakterii Clostridium botulinum. Botoks zyskał sławę w ostatnich latach, dzięki zabiegom w gabinetach medycyny estetycznej. Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej są obecnie jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod redukcji zmarszczek mimicznych. Zabieg z użyciem toksyny botulinowej trwa zaledwie kilkanaście minut. Botoks wstrzykuje się za pomocą jednorazowej strzykawki z bardzo cienką igłą. Pełny efekt leczenia widoczny jest po 7-10 dniach.

Zastosowanie botoksu

Zanim botoks na dobre zagościł w gabinetach medycyny estetycznej, stosowano go do leczenia wielu chorób. Dziś także się do tego wraca. Botoks stosuje się w leczeniu nadpotliwości – toksyna botulinowa wpływa na działanie gruczołów potowych i hamuje wydzielanie potu. W przypadku nadpotliwości przy pomocy botoksu blokuje się nerwy, które zaopatrują gruczoły potowe, nawet na okres od 9 miesięcy do roku. Botoks jest także wykorzystywany w leczeniu bólu głowy, zwłaszcza migrenowego. Toksynę wstrzykuje się w określonych punktach głowy. Ostatnio botoks jest coraz częściej wykorzystywany w leczeniu bruksizmu, czyli nocnym zgrzytaniu zębów. Ostrzykuje się nim nadmiernie napięte mięśnie żwacza. Po toksynę botulinową sięgają także urolodzy. Niweluje się dzięki niej problem z nietrzymaniem moczu.

Botoks – przeciwskazania

Stosowanie toksyny botulinowej w medycynie niesie ze sobą ryzyko występowania działań niepożądanych, jednak mają one charakter przemijający i utrzymują się do kilku dni. Mogą to być niewielkie krwiaki, powstałe w miejscu ukłucia, zaczerwienie, asymetria, ból i obrzęk miejsc wkłuć. Botoks jest wykorzystywany w medycynie estetycznej od wielu lat. Warto jednak pamiętać, że istnieją pewne przeciwwskazania do zabiegu z jego użyciem. Wśród nich wymienia się ciążę, przyjmowanie niektórych leków. Przed poddaniem się zabiegowi z wykorzystaniem botoksu, warto wykonać badania z krwi. Najlepiej korzystać z gotowych pakietów, które pozwalają na określenie podstawowych parametrów biochemicznych, dokonanie ogólnej oceny stanu organizmu, wykrycie stanu zapalnego i wskazanie narządów wymagających dalszej, pogłębionej diagnostyki.