Wyślij zapytanie

Co oznacza ból głowy i oczu jednocześnie?

Silnemu bólowi głowy może niekiedy towarzyszyć ból w okolicach oczu. Przewlekłe dolegliwości bólowe tych obszarów mają prawo wzbudzić nasze zaniepokojenie, ponieważ mogą być objawem poważnych schorzeń, np. migreny. Co jeszcze może oznaczać występujący jednocześnie ból głowy i oczu?

Jeśli odczuwamy nawracające bóle w okolicach oczu oraz głowy, warto zgłosić się do lekarza, ponieważ może to świadczyć o występowaniu chorób o podłożu neurologicznym, okulistycznym lub laryngologicznym. Ból głowy przy poruszaniu oczami może sygnalizować występowanie migreny ocznej, zwanej też siatkówkową (jej objawem, prócz bólu, może być także tymczasowa częściowa lub całkowita utrata widzenia w jednym oku), napad jaskry czy ostre zapalenie zatok przynosowych. Ból związany z zapaleniem zatok, zwany zatokowym bólem głowy, odbierany bywa przez chorych jako wyjątkowo nieprzyjemny, pulsujący i rozpierający ucisk, nasilający się przy pochylaniu. Ze względu na tętniący charakter może być odczuwany jako ból oka, nosa, szczęki czy zębów.

Również wady wzroku predysponują do występowania bólu głowy i oczu. Nieleczone wady refrakcji (krótkowzroczność bądź dalekowzroczność) pogłębiają się z czasem i mogą doprowadzić do zmian w siatkówce, jej odwarstwienia, a nawet do jaskry. Jednocześnie występujący ból głowy i oczu wskazywać może także na klasterowy ból głowy (napadowy, zazwyczaj bardzo silny ból, występujący w oczodole lub jego okolicy) lub być objawem pierwotnego kłującego bólu głowy (zwanego inaczej oftalmodynią).

Ból głowy i oczu może być związany z innymi, poważniejszymi schorzeniami, jak guzy wewnątrzczaszkowe, półpasiec, udar niedokrwienny czy wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Dlatego objawowe bóle głowy w połączeniu z dolegliwościami odczuwanymi w obrębie gałki ocznej powinny być diagnozowane przy pomocy specjalistycznych badań.

W procesie poszukiwania przyczyn bólu głowy i oczu lekarze w pierwszej kolejności przeprowadzą wywiad dotyczący trybu życia pacjenta, jego nałogów oraz przebytych chorób. Podstawowych informacji o stanie zdrowia pacjenta dostarczają wyniki morfologii i badań biochemicznych krwi, które pozwolą ocenić funkcjonowanie poszczególnych układów w organizmie. Dają one ważne wskazówki co do stanu, w jakim jest organizm pacjenta, i pozwalają wykluczyć wiele z możliwych przyczyn występowania bólu głowy i oczu. Badanie ciśnienia tętniczego i pulsu pozwoli natomiast zweryfikować występowanie nadciśnienia tętniczego, które często daje objawy w postaci bólu głowy przy poruszaniu oczami. W przypadku podejrzenia, że dolegliwości bólowe mogą mieć podłoże neurologiczne, prowadzący leczenie zalecają wykonanie tomografii komputerowej, również z opcją angio, czyli badanie naczyń wewnątrzmózgowych.

W niektórych przypadkach bólu głowy i oczu pacjenci mogą zostać skierowani na konsultację psychiatryczną, ponieważ ból ten może być objawem depresji, zaburzeń snu czy też zaburzeń emocjonalnych wskutek przeżytego stresu bądź traumy. Także ubytki stomatologiczne mogą powodować u chorych odczuwanie bólu głowy, który promieniuje w kierunku narządu wzroku. W związku z tym warto zweryfikować stan uzębienia w celu wyeliminowania tej przyczyny bólu.

Sprawdź więcej dolegliwości oczu, których obecność powinna skłonić do wykonania badania.