Wyślij zapytanie

Co oznacza ból w płucach?

Odczuwanie bólu w okolicach płuc skłania nas zwykle do poważnego niepokoju. Nie bez przyczyny – wszak narząd ten jest odpowiedzialny za oddychanie – jedną z najważniejszych funkcji ludzkiego organizmu. Dyskomfort w tej części ciała najczęściej świadczy o występowaniu infekcji, które mogą mieć rozmaite podłoże (bakteryjne, wirusowe lub grzybiczne). Dolegliwości bólowe powodować mogą także czynniki środowiskowe oraz nowotwór płuc.

Warto nadmienić, iż płuca jako narząd nie posiadają unerwienia czuciowego, więc wszelki dyskomfort odczuwany przez nas w miejscu tego organu odnosi się do otaczającej je opłucnej ? unerwionej sieci tkanek i błon.

Za najczęstsze choroby płuc uważa się zapalenie płuc, astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Wszystkie one objawiać się mogą bólem w płucach, towarzyszą im jednak także inne niepokojące objawy, do których należą przede wszystkim problemy z oddychaniem oraz uczucie duszności czy kaszel. Choroby te rozwijają się systematycznie, dlatego warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu już przy pierwszych niepojących symptomach. Specjalistyczna diagnostyka chorób płuc zakłada wizytę u specjalisty pulmonologa, który zleci badania takie jak RTG klatki piersiowej oraz spirometria (pozwala zmierzyć objętość i pojemność płuc w różnych fazach cyklu oddechowego).

Silny ból w płucach to także objaw, który występuje u 25-50% chorych na raka płuc. W przypadku podejrzenia występowania nowotworu w ramach wstępnej diagnostyki standardowo wykonane są podstawowe badania krwi (OB, morfologia z rozmazem i oceną układu krzepnięcia, marker CRP), a także badania biochemiczne (m.in. stężenie kreatyniny, mocznika, elektrolitów, bilirubiny, LDH i glukozy w surowicy) oraz badanie ogólne moczu. Inne badania przeprowadza się w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta. Z uwagi na rozwój tej dziedziny diagnostyki, coraz większą rolę we współczesnej onkologii odgrywają specjalistyczne badania genetyczne w kierunku określonych zmian molekularnych odpowiedzialnych za rozwój choroby nowotworowej. Warto poddać się nim szczególnie w sytuacji, gdy w rodzinie występują nowotwory określonych organów. Laboratoryjne oznaczenie markerów nowotworowych wiązanych z rakiem płuca (NSE, Pro-GRP, SCC-Ag) ma zastosowanie w ocenie skuteczności leczenia tego nowotworu, a pomocniczo także w rozpoznawaniu jego typu.

Niekiedy dyskomfort w okolicy klatki piersiowej odczuwamy jako ból płuc, lecz w istocie jego źródło jest inne. Ból w piersiach to bowiem objaw wielu jednostek chorobowych, niekoniecznie związanych z układem oddechowym. Ostry, ściskający ból w okolicy mostka może być objawem zawału serca, a także ataku paniki wywołanym silną sytuacją stresową.

Ból w płucach to jednak niemal zawsze objaw, którego nie powinno się lekceważyć. Rak płuca stanowi główną przyczynę zgonów w Polsce, zaś przewlekłe choroby układu oddechowego, jak astma, POChP czy samoistne włóknienie płuc (SWP), stanowią jedną z trzech głównych przyczyn przedwczesnych zgonów w naszym kraju. Wielu z nich można zapobiec, jeśli zostaną odpowiednio wcześnie zdiagnozowane. Dlatego nie należy nigdy ignorować objawów takich jak ból w płucach, wrażenie kłucia w płucach czy przewlekłego kaszlu, które świadczyć mogą o poważnych schorzeniach układu oddechowego bądź krwionośnego.