Wyślij zapytanie

Co oznacza ból z tyłu głowy? Możliwe przyczyny

Ból z tyłu głowy może być efektem przepracowania, problemów ze snem czy skutkiem ubocznym przyjmowania leków. Warto wykonać badania pozwalające zdiagnozować przyczyny bólu. Może się okazać, że mamy do czynienia z poważniejszymi dolegliwościami wymagającymi specjalistycznego leczenia.

Ból z tyłu głowy może przyjmować różne formy ? od pulsowania przez kłucie po tępy ból. Ból w tej części ciała może być efektem stanu zapalnego zarówno naczyń krwionośnych, mięśni, kręgosłupa, struktur mózgowych, jak i narządu wzroku oraz słuchu. Ból w okolicy potylicy może być także spowodowany bardziej prozaicznymi przyczynami, np. dolegliwościami wynikającymi z napięcia mięśni. To właśnie dlatego odczuwamy ból z tyłu głowy, jeśli: jesteśmy narażeni na przewlekły stres, zbyt dużo pracujemy, odczuwamy intensywne emocje bądź nie zapewniamy naszemu organizmowi odpowiedniej ilości snu.

Potylica to tylna część sklepienia czaszki ochraniająca mózg od dołu i z tyłu. Jeżeli odczuwamy ból z tyłu głowy, warto sprawdzić, czy ma to związek z chorobami bądź urazami kręgosłupa (np. zwyrodnienia oraz kręgozmyk). Przyczyną mogą być również: migrena (w tym migrena szyjna, mająca związek z uciskiem kręgosłupa na korzenie nerwów szyjnych i potylicznych), nadciśnienie, a także nerwobóle potyliczne i zespół popunkcyjny (występujący niekiedy u osób, które przeszły zabieg pobrania płynu mózgowo-rdzeniowego).

Ból z tyłu głowy może być również spowodowany napięciem mięśni (przy wadach wzroku) czy zaburzeniami mięśni żwaczy lub być pochodną takich dolegliwości, jak zapalenie ucha czy zatok przynosowych.

Jeśli ból z tyłu głowy jest przewlekły, nie ustępuje po lekach przeciwbólowych lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy (np. problemy z widzeniem, uczucie drętwienia wokół ust, nudności, drętwienie kończyn), należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Ból występujący w jednej okolicy powinien wzbudzić nasz niepokój, gdyż może znamionować poważne choroby, przez co wymaga dalszej szybkiej diagnostyki.

[Sprawdź także informacje na temat powiększonych węzłów chłonnych u dzieci]

Jakie badania należy wykonać, jeśli zaobserwujemy u siebie objawy chronicznego bólu z tyłu głowy? W takich przypadkach wskazane jest wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego głowy oraz RTG kręgosłupa. Ponieważ ból z tyłu głowy może być objawem towarzyszącym i występować wtórnie do różnych chorób, zarówno dotyczących określonych narządów (choroby laryngologiczne i okulistyczne), jak i schorzeń ogólnoustrojowych (np. nadciśnienie tętnicze, choroby reumatyczne, zwyrodnienia kręgosłupa), w pierwszej kolejności należy wykonać podstawowe badania krwi (morfologia, OB, rozmaz krwi, badania poziomu wybranych pierwiastków i enzymów w organizmie). Te proste badania pozwalają wykluczyć wiele schorzeń i szybciej zdiagnozować przyczyny występowania bólu.