Wyślij zapytanie

Co zaburza wyniki badania krwi?

Zanim udamy się na pobranie krwi, warto najpierw dowiedzieć się, jak się do takiego badania przygotować. Nieprawidłowe przygotowanie może zaburzyć wyniki badania.

Jest tylko kilka badań z krwi np. na przeciwciała czy genetyczne, które nie wymagają specjalnego przygotowania ani konkretnej godziny, w której należy je wykonać. Znaczna większość badań, jak choćby morfologia, glukoza czy lipidogram (cholesterol całkowity, frakcja lipoprotein, LDL oraz stężenie trójglicerydów) czy badania hormonalne wymagają odpowiedniego przygotowania ? inaczej wynik może być nieprawidłowy.

Na czczo i rano

Co zaburza wyniki badania krwi? Czynników może być wiele, a jednym z nich jest niewłaściwa dieta. To, dlatego większość badań należy wykonywać rano oraz na czczo. Zaleca się (o ile nie ma innych wskazań), by przed pobraniem próbki krwi zachować około 12. godzinną przerwę w spożywaniu posiłków. Optymalnie, ostatni posiłek poprzedniego dnia powinien być spożyty nie później niż około godziny 18:00. W dniu poprzedzającym badanie należy powstrzymać się od spożywania obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu. Przed badaniem dozwolone, a nawet wskazane, jest wypicie niewielkiej ilości wody. Dzięki temu łatwiej będzie pobrać krew. Badania najlepiej wykonywać rano, maksymalnie do godz. 10:00. Dlaczego? Dla przykładu parametry glukozy są wysokie w nocy, a opadają w ciągu dnia. Stężenie żelaza ? po południu jest najniższe, rano najwyższe.

Jak prawidłowo przygotować się do badań?

Zaburzenia w wynikach badań mogą też spowodować przyjmowane leki. Bardzo ważne jest, by już podczas zlecania badania przez lekarza, zapytać, czy do czasu badania lub w dniu, kiedy wybieramy się do punktu pobrań, zrezygnować z przyjmowania leków. Uważa się, że leki, które zażywane są stale, powinno się przyjąć jak zwykle, a lekarz będzie wiedział, jak zinterpretować wynik w związku z przyjmowanymi lekami. Przed badaniem nie powinno się natomiast przyjmować leków, które zażywa się wraz z posiłkiem lub tuż po nim ? na badania przychodzimy bowiem na czczo. Należy pamiętać, że wynik badań może zaburzać nawet przyjmowanie suplementów. Preparaty ziołowe wpływają na aktywność enzymów, gospodarkę hormonalną oraz poziom stężenia niektórych pierwiastków. Jeśli mamy wątpliwości, co do tego, czy możemy przyjąć dany lek przed wizytą w laboratorium, warto skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem lub personelem pobierającym krew.

Z czego zrezygnować przed badaniami krwi?

Przed badaniem krwi należy zrezygnować nie tylko z tłustych potraw, spożywania alkoholu czy zażywania niektórych suplementów, ale także z wysiłku fizycznego. Wysiłek fizyczny zaburza gospodarkę węglowodanową. Może też zmniejszyć poziom glukozy, zwiększyć poziom erytrocytów, wpłynąć na liczbę leukocytów. Warto bezpośrednio przed wizytą w punkcie pobrań oraz w dzień poprzedzający badanie unikać sytuacji stresujących oraz bezwzględnie zrezygnować z picia alkoholu, palenia papierosów i spożywania kawy. Kawa może na przykład zaburzyć wyniki glukozy i magnezu.