Wyślij zapytanie

Częste oddawanie moczu. Jakie mogą być przyczyny?

 Zdrowy człowiek, który wypija prawidłową ilość płynów (min. 2 litry każdego dnia), powinien oddawać mocz od czterech do siedmiu razy dziennie, co około trzy-cztery godziny. Jeśli dzieje się to częściej, a także towarzyszą temu inne niepokojące objawy, takie jak pieczenie czy ból przy oddawaniu moczu, a także regularne parcie na pęcherz, warto sprawdzić, czy przyczyną nie jest stan chorobowy układu moczowego bądź nerek. Częstomocz, bo o nim mowa, może także sugerować podłoże cukrzycowe, zaś u mężczyzn dodatkowo kłopoty z gruczołem krokowym.

 Warto podkreślić, że określenie częste oddawanie moczu jest pojęciem względnym, ponieważ ilość i częstotliwość wizyt w toalecie uwarunkowana jest indywidualnymi predyspozycjami (w tym m.in. ilością i typem przyjmowanych płynów oraz leków, które nierzadko mają działanie moczopędne). O częstomoczu zatem możemy mówić, gdy potrzeba oddawania moczu jest zwielokrotniona w stosunku do tego, jak wyglądała ona u danej osoby w przeszłości. Co ważne, częste oddawanie moczu może być objawem zarówno niegroźnej dla zdrowia infekcji dróg moczowych (niegroźnej z zastrzeżeniem, że poddamy się szybko odpowiedniej terapii), jak i poważnych schorzeń, takich jak: cukrzyca, nowotwór prostaty, a także choroby weneryczne oraz niewydolność nerek.

Zakażeniu układu moczowego, oprócz dolegliwości bólowych towarzyszy mętny wygląd moczu i niekiedy jego przykry zapach. W badaniu ogólnym moczu widoczne są bakterie, okrywające całe pole widzenia.

Jeśli częstemu oddawaniu moczu towarzyszą inne niepokojące objawy (zwłaszcza ból), należy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci odpowiednie badania laboratoryjne. Aby zweryfikować przyczynę występowania objawu w postaci częstego oddawania moczu, w pierwszej kolejności wykonuje się badanie przesiewowe w kierunku chorób nerek i układu moczowego oraz nieprawidłowości przemian metabolicznych organizmu (mocz ? badanie ogólne), a także oznacza stężenie mocznika oraz kreatyniny w surowicy krwi ? parametry te są przydatne w diagnostyce funkcji nerek i chorób metabolicznych, których częstomocz może być symptomem. W diagnostyce chorób takich jak dna moczanowa czy choroby rozrostowe krwi wykonuje się natomiast pomiar stężenia kwasu moczowego w surowicy krwi. Z kolei w monitorowaniu wczesnych nefropatii o podłożu cukrzycowym ważne jest określenie poziomu albuminy/kreatyniny w moczu (wskaźnik albumina/kreatynina – ACR).

Z uwagi na fakt, że wiele chorób nerek przez lata rozwija się niepostrzeżenie i nie zawsze daje objaw w postaci częstomoczu, który zwykle wzbudza zaniepokojenie, warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne, które pozwolą na weryfikację prawidłowej pracy nerek i układu moczowego oraz wykażą ewentualne stany chorobowe innych ważnych organów wewnętrznych uczestniczących w przemianie materii organizmu.

Na koniec warto wspomnieć, iż u niektórych osób częste oddawanie moczu ma tło psychogenne, tj. nie wynika z nieprawidłowości w obrębie układu moczowego, lecz jest wtórną reakcją ciała na problemy innej natury. Częstomocz może być jednym z licznych sposobów, w jaki organizm sygnalizuje problem dotyczący naszej psychiki, jak np. narażenie na nadmierny stres czy nadmierne obciążenie obowiązkami.

Dowiedz się więcej na ten temat badań związanych z chorobami układu moczowego.