Wyślij zapytanie

Czy ból w mostku to powód do niepokoju?

Promieniujący ból w okolicy mostka to jeden z alarmujących objawów towarzyszących zawałowi serca. Nie zawsze jednak boleść odczuwana w tej części klatki piersiowej musi świadczyć o występowaniu tego zagrażającego naszemu życiu schorzenia. Ból w mostku może także znamionować występowanie zmian zwyrodnieniowych piersiowego odcinka kręgosłupa, zapalenie stawów żebrowo- mostkowych, a także refluks żołądkowo-przełykowy. Aby poznać jego prawdziwą przyczynę niezbędna jest dokładna diagnostyka, którą należy rozpocząć od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu.

Ból w mostku ? z uwagi na to, że może być powodowany schorzeniami o rozmaitej proweniencji ? wymaga każdorazowo specjalistycznej diagnostyki. Szczególnie niepokojącym powinno być to, gdy ?gniotącemu? bólowi w tej części klatki piersiowej towarzyszą inne objawy mogące świadczyć o wystąpieniu zawału mięśnia sercowego. Zaliczyć do nich możemy drętwienie lewej ręki i barku, osłabienie, duszności, wymioty czy nadmierne pocenie się. Badania laboratoryjne są stałym elementem rozpoznawania zawału serca. Stosuje się głównie oznaczanie troponin sercowych metodami wysokoczułymi we krwi (hsTnI, hsTnT). Pomocniczo wykorzystywane są też inne markery biochemiczne, takie jak stężenie peptydu natriuretycznego (BNP, NT pro-BNP) i aktywność kinazy kreatynowej (CK).

Uczucie braku tchu oraz dojmujący ból w mostku mogą być wynikiem przewlekłego stresu, na który narażeni jesteśmy w coraz większym stopniu. Nerwica, zaburzenia lękowe czy depresja to dolegliwości wymagające konsultacji z psychologiem bądź psychiatrą, bo nie leczone ? mogą prowadzić do wytworzenia objawów psychosomatycznych w postaci fizycznego bólu, w tym także w okolicach serca. Jednym z trudniejszych do leczenia schorzeń w obrębie układu krążenia jest nerwica serca (zespół Da Costy), która objawia się m.in. bólem i uciskiem w mostku, a także tzw. kołataniem serca i dusznością.

Stres to także jedna z częstych przyczyn występowania chorób w obrębie układu trawienia. Jeśli regularnie nękają nas takie nieprzyjemne objawy jak zgaga, bóle żołądka, nieprzyjemny zapach z ust, a towarzyszy im ból w mostku, możemy mieć do czynienia z problemem gastrologicznym (np. wrzody, refluks żołądkowo – przełykowy, pęknięcie przełyku i inne), który wymagać będzie specjalistycznych badań takich jak gastroskopia czy kolonoskopia.

Aby móc skutecznie pozbyć się niepokojącego bólu w okolicy mostka niezbędne jest wykrycie jego realnego źródła (w pierwszej kolejności ustalenie, czy przyczyna nie leży w psychice pacjenta). Pomocne w tym celu są podstawowe badania laboratoryjne (morfologia krwi, OB, CRP, ogólne badanie moczu), które pozwalają ocenić ogólny stan zdrowia i wykluczyć stany zapalne w organizmie. Standardowo wykonuje się także badania pozwalające ustalić, czy mamy do czynienia z zaburzeniami związanymi z chorobami wątroby i dróg żółciowych (próby wątrobowe) lub z dysfunkcją trzustki (amylaza, lipaza). W dalszej kolejności, zależnie od wyników, konieczne jest wykonanie badań obrazowych, takich jak USG jamy brzusznej, RTG klatki piersiowej czy gastroskopia.