Wyślij zapytanie

Gdy stawy bolą?

Ból stawów może towarzyszyć grypie lub przeziębieniu i zwykle mija po kilku dniach. Ale może być też objawem poważnych chorób. Jeśli nie ustępuje, a do tego pojawiają się inne symptomy, jak opuchlizna czy gorączka, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem, który zleci odpowiednią diagnostykę.

Stawy to spoiwa, połączenia ruchome, dzięki którym kości mogą się poruszać względem siebie. Przez wzgląd na swoje funkcje mogą ulegać ?zużyciu?, są też narażone na urazy czy zwichnięcia. Bolą przy przeziębieniu lub grypie albo zbyt dużym wysiłku fizycznym.

Przyczyny bólu stawów są jednak różne. Ból stawów może towarzyszyć chorobom zapalnym jelit, nowotworom kości, dnie moczowej, ale też reumatoidalnemu zapaleniu stawów (RZS). RZS to choroba autoimmunologiczna, która najczęściej dotyka kobiety po 40. roku życia. Za jej powstanie mogą odpowiadać przebyte w przeszłości zakażenia wirusowe lub bakteryjne, ale może ona też być dziedziczna. Za jej powstanie odpowiada nadmierna aktywność układu odpornościowego, która powoduje, że organizm zaczyna niszczyć własne tkanki. W wyniku tego procesu rozwija się reakcja zapalna, która w sposób nieodwracalny uszkadza kości, chrząstki, więzadła i ścięgna. Objawami choroby są nie tylko ból i obrzęk, ale i widoczne deformacje czy sztywność i tkliwość stawów. Mogą pojawić się również: nadmierna potliwość, utrata wagi, suchość oka i jamy ustnej. Prawie zawsze RZS towarzyszy anemia.

Jak diagnozować ból stawów?

W związku z tym, że ból stawów może mieć różne przyczyny, w przypadku dolegliwości koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem. Specjalista zbierze wywiad i zdecyduje o skierowaniu na konkretne badania. Chcąc kompleksowo zbadać stan zdrowia bądź przyspieszyć diagnostykę, warto korzystać ze specjalnych pakietów badań, które oferują np. Laboratoria DIAGNOSTYKA. W przykładowym pakiecie znajdują się badania podstawowe, jak na przykład morfologia krwi czy OB, ale też na przykład kwas moczowy, CRP, ASO, czynnik reumatoidalny RF czy anty-CCP. Podniesione OB i wysokie stężenie białka ostrej fazy ? CRP świadczą o toczącym się stanie zapalnym, charakterystycznym dla aktywnej postaci niektórych chorób reumatycznych. Wzrost OB i CRP pozwala na odróżnienie reumatologicznego zapalenia stawów od choroby zwyrodnieniowej stawów. Podniesione stężenie kwasu moczowego we krwi może sygnalizować dnę moczanową, a obecność RF ? chorobę reumatyczną. Ważne jest także oznaczenie miana antystreptolizyny (ASO). Wskazuje on na popaciorkowcową genezę choroby reumatycznej.

 Jak zmniejszyć ból stawów?

Decyzję o metodzie leczenia bólu stawów podejmuje lekarz, w zależności od diagnozy. W przypadku reumatoidalnego zapaleniu stawów stosuje się leczenie farmakologiczne. Oprócz tego zalecana jest rehabilitacja, a w niektórych przypadkach konieczne leczenie chirurgiczne. Leczenie zawsze powinno się odbywać pod nadzorem lekarza, który dobierze leki i właściwą terapię oraz będzie monitorował jej efekty.