Wyślij zapytanie

Ginekomastia – męski problem

 

Ginekomastia to jeden z największych kompleksów mężczyzn. Powiększone piersi są powodem do wstydu i znacznie obniżają komfort życia. Jakie są przyczyny ginekomastii i jak sobie z nią poradzić?

Ginekomastia to powiększenie jednej lub obu piersi u chłopców lub mężczyzn. To przypadłość natury hormonalnej. Przyczyną ginekomastii jest przewaga działania estrogenów nad androgenami (testosteronem) na komórki gruczołu sutkowego. W wyniku tego może dojść do powiększenia jednej piersi, częściej jednak obu. Ginekomastia może sprawiać ból przy dotyku i powodować duży dyskomfort psychiczny.

Ginekomastia może objawić się w rożnym wieku. Zdarza się, że obserwuje się ją u noworodków. Wynika wtedy z działania hormonów matki. Najczęściej objawy tej przypadłości mijają samoistnie w okolicach 3-5 miesiąca życia dziecka. Bardzo często ginekomastia pojawia się u chłopców w okresie dojrzewania. Może też zostać zaobserwowana w starszym wieku, powyżej 50. roku życia i wiązać się z wygaszaniem czynności hormonalnej jąder.

Diagnostyka ginekomastii

Aby zdiagnozować ginekomastię, należy wykonać badania laboratoryjne. Na ginekomastię może wskazywać wysoki poziom estradiolu. Estradiol (E2) jest jednym z hormonów płciowych, który należy do grupy estrogenów. Innym przydatnym badaniem jest ocena poziomu testosteronu. Testosteron u mężczyzn odpowiada za rozwój i prawidłowe działanie męskich narządów płciowych, męską sylwetkę i owłosienie, popęd seksualny, masę mięśniową i kostną. Ginekomastia wiąże się z obniżonym poziomem testosteronu. Warto wykonać również badanie FSH i LH oraz ocenić poziom prolaktyny. To ostatnie badanie pomoże wykluczyć hiperprolaktynemię, która też powoduje powiększenie sutków, ale jest uważana za odrębną chorobę, gdyż towarzyszy jej produkcja mleka przez sutki chorego mężczyzny.

Leczenie ginekomastii

Leczenie ginekomastii uzależnione jest od przyczyny, która ją wywołała. W przypadku podłoża hormonalnego, lekarz może wdrożyć terapię hormonalną. Ginekomastię może też powodować zażywanie niektórych leków – wówczas specjalista może nakazać ich odstawienie i zastąpienie innymi. Niekiedy konieczny może być zabieg operacyjny. Lekarz ustala sposób leczenia na podstawie wyników badań.

Nie należy lekceważyć tej choroby, szczególnie może ona być dolegliwa na chłopców oraz młodych mężczyzn powodując pojawienie się rozmaitych kompleksów jak również prowadzić do niskiej samooceny. Te z kolei mogą prowadzić do zaburzeń depresyjnych czy wykluczeni społecznych, są to możliwe powikłania związane z ginekomastią często bardzo poważne i trudne do wyeliminowania.