Wyślij zapytanie

Homocysteina. Czym jest i kiedy monitorować jej poziom?

Kontrolowanie poziomu homocysteiny zaleca się seniorom raz w roku. Jej podwyższony poziom zwiększa ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, zawału serca, miażdżycy oraz zakrzepicy żylnej. Badanie powinny regularnie wykonywać także osoby z grupy ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.


Homocysteina jest aminokwasem siarkowym, syntetyzowanym w organizmie z metioniny. Jej stężenie w zdrowym organizmie regulowane jest przez wątrobę i witaminy z grupy B, a jej nadmiar usuwają nerki. Homocysteina jest niezbędna do regeneracji uszkodzonych tkanek, ale w nadmiarze może szkodzić.

Nadmierne stężenie homocysteiny

Zbyt wysoki poziom homocysteiny przyspiesza rozwój zmian miażdżycowych w tętnicach i zwiększa ryzyko powstania zakrzepów ? to może powodować rozwój choroby zakrzepowej czy też doprowadzić do powstania zawału serca lub udaru.. Nadmierne stężenie homocysteiny może także przyczynić się do wystąpienia choroby wieńcowej, miażdżycy tętnicy szyjnej, miażdżycy tętnic obwodowych, miażdżycy tętnic mózgowych, zakrzepicy żylnej, zatorowości tętnicy płucnej, a także do odkładania się cholesterolu.

Badanie homocysteiny

Aby sprawdzić poziom homocysteiny, wykonuje się badanie krwi. Nie trzeba się do niego odpowiednio przygotowywać ? wystarczy być na czczo w dniu badania. Prawidłowy wynik powinien mieścić się w zakresie 5?15 moli/litr. Niepokojący jest poziom 20?30 moli/litr. Przyczyn nadmiaru homocysteiny może być kilka: niewłaściwa dieta, niedobór witamin B12, B6 lub kwasu foliowego. Na poziom tego aminokwasu mogą wpływać: cukrzyca, palenie papierosów, zła praca nerek, chroniczne zapalenie jelita czy choroby nowotworowe takie jak rak jajnika, rak sutka i białaczka lifmoblastyczna.

Homocysteina ? kiedy wykonać badanie?

Badanie zaleca się wykonywać seniorom, którzy są w grupie podwyższonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Seniorzy powinni je robić raz w roku, chyba że lekarz zaleci inaczej. Poziom homocysteiny powinny także sprawdzać osoby z wysokim ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych: cierpiące na nadciśnienie, nadwagę, osoby palące papierosy, chorzy na niewydolność nerek, cukrzycę oraz osoby z zespołem metabolicznym.

Wysoki poziom homocysteiny ? leczenie

W przypadku przekroczenia poziomu homocysteiny konieczne jest wdrożenie leczenia, które obniży jej poziom. Lekarz może zalecić przyjmowanie kwasu foliowego, witamin B6 i B12 ? pacjenci palący papierosy lub pijący alkohol muszą całkowicie zrezygnować z używek.