Wyślij zapytanie

W jaki sposób sprawdzić poziom witaminy B12 w organizmie?

Witamina B12, zwana inaczej kobalaminą, pełni bardzo ważną rolę w organizmie. Bierze udział w tworzeniu czerwonych krwinek, przemianach tłuszczów i węglowodanów oraz odgrywa istotną rolę we właściwym działaniu układu nerwowego. Jak sprawdzić jej poziom w organizmie?

Witamina B12 jest jedną z najbardziej wielofunkcyjnych witamin. To tak naprawdę grupa związków, które w organizmie człowieka swobodnie przechodzą z jednej formy w drugą. Jest rozpuszczalna w wodzie i produkowana w jelicie. W przewodzie pokarmowym witamina B12 po uwolnieniu z pożywienia w żołądku jest wiązana przez białka transportowe i wchłaniana w jelicie krętym. W komórce nabłonka jelita następuje związanie witaminy B12 z transkobalaminą II, która jest głównym nośnikiem witaminy w krążeniu. Prawie całą wchłoniętą witaminą B12 wychwytują z krwi żyły wrotnej hepatocyty, będące miejscem jej magazynowania i uwalniania zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu.

Rola witaminy B12 w organizmie

Witamina B12 jest niezbędna w procesach krwiotwórczych ? bierze udział w powstawaniu czerwonych krwinek. Ma też bardzo duże znaczenie dla prawidłowego działania układu nerwowego. Bierze udział w biosyntezie choliny i nukleotydów, usprawniając funkcjonowanie nerwów. Bierze także udział w procesie przetwarzania węglowodanów, tłuszczów i białek, przez co ma wpływ na odczuwany poziom energii. Działa antydepresyjnie. Jest także niezbędna w procesach przemiany kwasu foliowego.

Jakie są objawy niedoboru witaminy B12 w organizmie? W związku z tym, że witamina B12 bierze udział w produkcji czerwonych krwinek, objawy braku tej witaminy obejmują ogólne symptomy anemii. Pojawić może się osłabienie, trudności z koncentracją, zawroty głowy, bladość. Niedobór witaminy daje także objawy ze strony układu pokarmowego. Może pojawić się utrata apetytu, spadek masy ciała, nudności, biegunki lub zaparcia. Charakterystyczne objawy można zaobserwować na języku. Pojawia się pieczenie, język staje się ciemnoczerwony, gładki, lśniący i powiększony. W przypadku długotrwałego niedoboru witaminy B12 pojawić mogą się zaburzenia pamięci, depresja, a nawet objawy psychiatryczne.

Niedobór witaminy B12

Niedobory witaminy B12 rzadko wynikają z braków żywieniowych, częściej z zaburzeń wchłaniania w przewodzie pokarmowym. Nieprawidłowe wchłanianie może być spowodowane chorobą Addisona i Biermera. Za niewielkie niedobory witaminy B12 w organizmie odpowiedzialne mogą być: dieta wegańska lub wegetariańska albo nadużywanie alkoholu. Kiedy monitorować poziom witaminy B12 w organizmie? Zawsze wtedy, gdy podejrzewa się anemię. W grupie ryzyka niedoborów tej witaminy są kobiety w ciąży, osoby w podeszłym wieku, wegetarianie i weganie. Aby zdiagnozować niedobór witaminy B12, należy wykonać badanie laboratoryjne. Badanie poziomu witaminy B12 wykonuje się z krwi żylnej. Do pobrania należy się zgłosić na czczo ? najlepiej rano, po 12 godzinnej przerwie w posiłku. Jak leczy się niedoboru witaminy B12? Witamina B12 znajduje się jedynie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Głównym źródłem tej witaminy w codziennej diecie człowieka są: produkty mięsne i podroby, mleko, sery twarogowe, ser żółty, jaja, ryby oraz skorupiaki. W przypadku jej dużego niedoboru, konieczna jest suplementacja.