Wyślij zapytanie

Jakie badania profilaktyczne warto wykonać raz w roku?

Profilaktyka odgrywa ważną rolę w leczeniu. Im wcześniej wykryje się nieprawidłowości, tym większa szansa na całkowity powrót do zdrowia. Dlatego przynajmniej raz w roku powinno się wykonywać podstawowe badania. Jakie badania profilaktyczne warto wykonać przynajmniej raz w roku?

Najważniejszymi badaniami profilaktycznymi są badania z krwi, przede wszystkim morfologia, która pozwala na ogólną ocenę układu czerwonokrwinkowego, białokrwinkowego i płytek krwi. Wyniki morfologii są wykorzystywane we wstępnej diagnostyce anemii, niedoborów odporności, stanów zapalnych, infekcji, chorób rozrostowych szpiku i układu limfatycznego. Ważnym badaniem jest również oznaczenie poziomu glukozy ? to podstawowe badanie w rozpoznawaniu i monitorowaniu leczenia cukrzycy.

Raz do roku warto także wykonać profilaktyczne badania wątroby ? tzw. próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP). Wzrost aktywności ALT i AST może świadczyć o uszkodzeniu komórek wątroby w ostrych i przewlekłych chorobach wątroby, takich jak wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, a także w toksycznych uszkodzeniach wątroby. Innym badaniem pozwalającym na ocenę kondycji wątroby jest profil lipidowy (lipidogram). Jest to badanie z krwi, które określa poziom cholesterolu całkowitego, frakcji cholesterolu LDL, HDL oraz trójglicerydów. Wyniki lipidogramu są wykorzystywane m.in. w diagnostyce chorób sercowo-naczyniowych.

Co najmniej raz w roku warto także wykonać badania oceniające stan nerek. Podstawowym badaniem oceniającym funkcje nerek jest stężenie kreatyniny w surowicy krwi. Jeżeli nerki zostały uszkodzone i stan ten trwa nieprzerwanie przez co najmniej 3 miesiące, na podstawie badania kreatyniny ocenia się stopień zaawansowania przewlekłej choroby nerek. Drugim podstawowym badaniem oceniającym stan i funkcje układu moczowego jest badanie ogólne moczu.

Zdrowe zęby, zdrowy organizm

Kolejnym badaniem profilaktycznym, które watro wykonywać co najmniej raz w roku, jest EKG (elektrokardiografia). To nieinwazyjne i bezbolesne badanie wykorzystywane przede wszystkim w diagnostyce chorób serca. Polega ono na umieszczeniu elektrod w kilku miejscach ciała: powyżej nadgarstków, powyżej kostek na stopach i na klatce piersiowej. Badanie EKG trwa kilka minut i polega na zapisie czynności serca. W dniu poprzedzającym badanie należy powstrzymać się od spożywania alkoholu i wykonywania intensywnych ćwiczeń.

W profilaktyce i diagnostyce czynności serca bardzo ważne jest stałe monitorowanie ciśnienia tętniczego. Zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi zwiększa ryzyko wystąpienia niewydolności i zawału serca, a także udaru mózgu.

Przynajmniej raz w roku warto także odwiedzić stomatologa, gdyż stan uzębienia wpływa na stan zdrowia całego organizmu. Próchnica, choroby dziąseł i przyzębia czy wady zgryzu zwiększają ryzyko występowania chorób układu krążenia i układu oddechowego.

Kobiety powinny co najmniej raz w roku odwiedzić lekarza ginekologa, który wykona badanie fizykalne i badanie USG, a także cytologię, która jest bardzo ważnym badaniem przesiewowym w diagnostyce raka szyjki macicy.

 

Fot. Shutterstock.com