Wyślij zapytanie

Jakie badania wykonać na wiosnę?

Po zimie częściej jesteśmy zmęczeni, odczuwamy spadek nastroju i nie potrafimy cieszyć się zmieniającą się za oknem aurą. Najczęściej jest to tylko objaw wiosennego przesilenia, ale może być to także symptom anemii czy braku witaminy D. Aby móc w pełni cieszyć się życiem, warto wykonać badania profilaktyczne, by wykluczyć poważne dolegliwości.

Zimą często pozwalamy sobie na więcej swobody, jeśli chodzi dietę. Częściej sięgamy po słodkości, które mają nam umilać długie wieczory, nierzadko jemy fast foody, obiecując sobie zadbanie o formę na wiosnę. Niezdrowa dieta i brak ruchu mogą wpłynąć na stan zdrowia, dlatego po zimie zawsze dobrze wykonać badania kontrolne. Badania krwi po zimie powinny przede wszystkim obejmować najbardziej podstawowe, jak morfologia czy badanie moczu.

Morfologia pozwala na ogólną ocenę układu czerwonokrwinkowego, białokrwinkowego i płytek krwi. Dzięki niej można dokonać wstępnej diagnostyki anemii, niedoborów odporności, stanów zapalnych, infekcji, chorób rozrostowych szpiku i układu limfatycznego. Badanie moczu z kolei to badanie przesiewowe w kierunku chorób nerek i układu moczowego oraz nieprawidłowości przemian metabolicznych organizmu, zwłaszcza związanych z chorobami wątroby i z cukrzycą. Na wiosnę warto sprawdzić również poziom glukozy. To podstawowe badanie w rozpoznawaniu i monitorowaniu leczenia cukrzycy.

Organizm potrzebuje słońca

Badania profilaktyczne powinny obejmować również kontrolę poziomu witaminy D, zwłaszcza jeśli borykamy się ze spadkiem samopoczucia i przygnębieniem. Do jej produkcji w organizmie niezbędne jest promieniowanie słoneczne, a ponieważ zimą mamy go najczęściej za mało, może się pojawić niedobór witaminy D. Pierwszym objawem niedoboru witaminy D są: przewlekłe zmęczenie, ból kończyn, skurcze mięśni i zwiększona podatność na infekcje. Trwały niedobór witaminy D jest czynnikiem ryzyka wystąpienia chorób kości (zapalenie kości i chrząstki, osteoporoza), osłabienia mięśni, chorób układu sercowo-naczyniowego, chorób zakaźnych, a nawet astmy.

Badania krwi na wiosnę

Wiosną zaczyna się sezon na alergie. To problem, na który cierpi już połowa Polaków. Z każdym rokiem, ze względu na zmiany w środowisku i styl naszego życia, przybywa osób, które się z nim borykają. Alergia może mieć różne objawy i dotyczyć wielu narządów: oczu (świąd, łzawienie, pieczenie, zaczerwienienie spojówek), nosa (katar, niedrożność, kichanie, świąd), oskrzeli (duszność, kaszel, świszczący oddech), skóry (pokrzywka, obrzęk, wyprysk, świąd) czy przewodu pokarmowego (świąd i obrzęk jamy ustnej, gardła, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, kolki). Niektóre objawy mylimy z przeziębieniem, inne z zatruciem pokarmowym. Przy przedłużających się dolegliwościach dobrze jednak wykonać badania w kierunku alergii, by wykluczyć ten coraz powszechniejszy problem. Jednym ze sposobów diagnostyki jest oznaczenie we krwi stężenia swoistych przeciwciał tzw. immunoglobulin klasy E IgE (cIgE). Aby kompleksowo przebadać się w kierunku alergii, warto korzystać z pakietów alergicznych. Odpowiednie badania profilaktyczne pomogą wykluczyć wiele chorób i w pełni cieszyć się wiosną.

Ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA oferuje kompleksowy pakiet badań alergicznych. Więcej informacji o badaniach wchodzących w skład tego pakietu można znaleźć na stronie: https://diag.pl/sklep/pakiety/pakiet-alergiczny-2/