Wyślij zapytanie

Pierwsze objawy menopauzy

Menopauza to nieunikniony etap w życiu każdej kobiety ? ważny, ale niełatwy, bo towarzyszą mu liczne nieprzyjemne objawy, które mogą trwać nawet kilka lat. Wielu z nich nie da się uniknąć, ale są sposoby, by łagodzić ich intensywność.

Co to jest menopauza? Termin ten pochodzi z języka z greckiego i oznacza meno ? miesiąc i pausis ? zatrzymanie. W ścisłym tego słowa znaczeniu menopauzą określamy ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. Zanim jednak do tego etapu dojdzie, mija zwykle kilka lat. Pierwsze objawy zbliżającej się menopauzy mogą pojawić się u kobiet tuż po ukończeniu 40. roku życia. Następuje wówczas powolne wygaszanie pracy jajników, co wiąże się ze spadkiem poziomu hormonów ? progesteronu i estrogenów. To właśnie zmiany hormonalne powodują, że kobiety w okresie okołomenopauzalnym doświadczają wielu nieprzyjemnych symptomów.

Początki menopauzy

Pierwszym objawem nadchodzących w organizmie zmian są nieregularne miesiączki. Cykle raz się wydłużają, innym razem skracają. Miesiączki mogą stać się nagle bardzo skromne albo bardzo obfite. Kolejnym objawem zwiastującym menopauzę są uderzenia gorąca. To nagle pojawiające się odczucie ciepła, następujące falami. Najczęściej uderzenia gorąca zlokalizowane są w obrębie twarzy i klatki piersiowej. Mogą występować nawet kilka razy na dobę, także w nocy. Nocnym uderzeniom gorąca często towarzyszy zwiększona potliwość. Uderzenia gorąca to najbardziej rozpoznawalny objaw menopauzy. Nie da się ich uniknąć, ale można próbować łagodzić ich objawy, np. poprzez utrzymywanie w pomieszczeniach temperatury w przedziale od 18 do maksymalnie 20°C. Kobietom doświadczającym uderzeń gorąca zaleca się także odstawienie kawy i rezygnację z ostrych przypraw.

Spadek nastroju i dodatkowe kilogramy

Zmieniający się poziom hormonów ma duży wpływ na nastrój kobiet. W okresie menopauzy panie częściej odczuwają smutek, niepokój i lęk o przyszłość. W skrajnych przypadkach może to nawet prowadzić do depresji. Kobiety bywają też rozdrażnione i skarżą się na przybieranie na wadze, które jest wynikiem wolniejszego metabolizmu. Metabolizm spowalnia wraz z wiekiem, ale dodatkowo na jego mniejsze tempo wpływa coraz niższy poziom estrogenów. Badania pokazują, że u kobiet po menopauzie tkanka tłuszczowa wzrasta średnio nawet o 5?10%.

Pakiet badań hormonalnych dla kobiet przed menopauzą

Objawy menopauzy są ściśle związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety. Dlatego, by zmniejszyć ich uciążliwość, lekarz może zalecić hormonalną terapię zastępczą (HTZ). Największe korzyści przynosi rozpoczęcie hormonalnej terapii zastępczej we wczesnym okresie okołomenopauzalnym. W tym celu warto wykonać kompleksowe badania hormonalne. Wykrycie zaburzeń systemu hormonalnego może wyjaśnić przyczyny dolegliwości, często pozornie odległych od systemu hormonalnego (problemy dermatologiczne, wahania nastrojów), a także wskazuje przyczyny widocznych nieprawidłowości: zaburzeń miesiączki, problemów z zajściem w ciążę, nadmiernego owłosienia.

W tym szczególnym i trudnym dla kobiety okresie, jakim jest menopauza, zaleca się wykonanie szeregu badań laboratoryjnych, które istotnie wzbogacają informacje uzyskane przez lekarza w badaniu fizykalnym i ukierunkowują wywiad lekarski.

Ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA oferuje kompleksowy pakiet badań hormonalnych dla kobiet przed menopauzą. Więcej informacji o badaniach wchodzących w skład tego pakietu można znaleźć na stronie: https://diag.pl/sklep/pakiety/e-pakiet-badan-hormonalnych-dla-kobiet