Wyślij zapytanie

Problemy z tarczycą a planowanie ciąży

 Z danych statystycznych wynika, że na choroby tarczycy cierpi już ponad 20 proc. Polaków. Choroby tego kluczowego dla naszego organizmu gruczołu dotykają przede wszystkim kobiet, które zapadają na nią aż dziewięć razy częściej niż mężczyźni. Ponieważ choroby tarczycy mogą być przyczyną wielu powikłań w przebiegu ciąży, a także trudności z zajściem w ciążę, planując posiadanie potomstwa, warto rozważyć wykonanie specjalistycznych badań pozwalających na wykluczenie chorób tarczycy.

 Tarczyca a ciąża to ważny temat w kontekście rozwoju płodu i zdrowia kobiety. Zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy mogą być niebezpieczne dla rozwoju płodu i dla zdrowia ciężarnej. Najczęstsze choroby tarczycy polegają na nadmiernej lub niedostatecznej produkcji hormonów ? mówimy wtedy o nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Najczulszym laboratoryjnym badaniem tarczycy, wykrywającym zaburzenia czynności tego gruczołu, łącznie z zaburzeniami bezobjawowymi, jest badanie poziomu TSH, czyli hormonu tyreotropowego, produkowanego przez przysadkę mózgową. Jego stężenie we krwi zmienia się w ostrych i przewlekłych chorobach tarczycy. Podwyższony poziom TSH w ciąży jest najczęściej dowodem na niedoczynność tarczycy, zagrażającej zarówno matce, jak i płodowi. Należy pamiętać, jednak, że wyniki pomiarów TSH u ciężarnych muszą być interpretowane w oparciu o  zakresy referencyjne (stężenia prawidłowe) opracowane specjlanie dla kobiet w ciąży.  Poziom TSH przekraczający zakres wymaga wykonania dodatkowych testów określających poziom hormonów tarczycy ? fT3 i fT4 oraz autoprzeciwciał anty-TPO, wskaźnika chorób autoimmunizacyjnych tarczycy.

Nadczynność tarczycy w ciąży również jest rozpoznawana na podstawie stężenia TSH we krwi. Obniżony poziom TSH, a także niepokojące objawy, takie jak: przyspieszenie pracy serca, spadek masy ciała, osłabienie lub przeciwnie ? nadpobudliwość, powinny skłonić przyszłą matkę do wykonania badań diagnostycznych w kierunku chorób tarczycy. Diagnostyka nadczynności tarczycy w ciąży, prócz badania poziomu TSH, obejmuje także badanie ultrasonograficzne – USG tego narządu oraz oznaczenie w surowicy poziomu przeciwciał TRAb skierowanych przeciwko receptorom dla hormonu tyreotropowego (TSH) w tarczycy.

Niedoczynność tarczycy w ciąży, poza zwiększeniem ryzyka powikłań ciążowych, może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie dziecka, szczególnie jego rozwój intelektualny. Wśród objawów tej dolegliwości wymienia się m.in.: spowolnienie funkcji psychicznych i motorycznych, senność, suchość skóry oraz zwiększanie masy ciała. Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne (PTE) określiło górny zakres normy TSH w ciąży na 2,5 mIU/l. Nieprawidłowy poziom TSH jest wskazaniem do wdrożenia leczenia.

Nadczynność tarczycy w ciąży, dotykająca około 2?3% przyszłych matek, może z kolei prowadzić do wielu komplikacji w przebiegu ciąży, w tym do poronienia. To zaburzenie pracy tarczycy skutkować może również upośledzeniem rozwoju płodu oraz przedwczesnym pęknięciem błon płodowych.

Ponieważ wiele objawów charakterystycznych dla chorób tarczycy obserwowanych jest w ciąży prawidłowej (np. nadpobudliwość emocjonalna, osłabienie, senność, zaparcia oraz zwiększenie masy ciała), niekiedy nie budzą one niepokoju.. Dlatego warto pamiętać, aby regularnie wykonywać badanie TSH w ciąży, traktując je jako prosty i najskuteczniejszym sposób na wykluczenie chorób gruczołu tarczowego.