Wyślij zapytanie

Przekrwione oczy – co może to oznaczać?

Zaczerwienienie w obrębie gałki ocznej najczęściej jest objawem jednej z chorób związanych z narządem wzroku. Nieestetyczny wygląd oka wynika w zdecydowanej większości przypadków z poszerzenia i przekrwienia naczyń krwionośnych spojówki. Przekrwione oko może być także skutkiem alergii bądź efektem noszenia soczewek kontaktowych. Czerwone plamy, drobne wylewy krwi w oku, są również jedną z oznak cukrzycy.

Powody przekrwienia w oczach mogą mieć zatem różne podłoże, dlatego warto zwrócić uwagę na towarzyszące przekrwieniu dodatkowe symptomy. Niezwłocznej konsultacji lekarskiej wymagają sytuacje, gdy poszerzonym i przekrwionym naczyniom krwionośnym w obrębie oka towarzyszy m.in. znaczące pogorszenie bądź utrata widzenia, nadwrażliwość na światło (światłowstręt) oraz ostry ból głowy bądź gałki ocznej.

Na własną rękę jesteśmy w stanie rozpoznać, czy proces zapalny przejawiający się w postaci przekrwionego oka toczy się wewnątrz czy na powierzchni gałki ocznej. Pierwsza sytuacja objawiać się będzie dodatkowo czerwonym obwodem wokół rogówki oka i może świadczyć m.in. o chorobie tej części oka bądź o problemach z tęczówką lub twardówką; dlatego w takim przypadku należy jak najszybciej umówić się na wizytę u okulisty.

W większości wypadków jednak przekrwione oczy świadczą o występowaniu stanów zapalnych spojówek (tj. wewnętrznej części powieki). Wywołują ją bakterie i wirusy, które czasem nieświadomie przenosimy do oka pocierając je nieumytymi dłońmi. Przekrwienie w oczach to także typowy objaw niezakaźnego zapalenia spojówek, które jest wynikiem takich schorzeń jak alergiczne zapalenie spojówek (w tym wiosenne zapalenie spojówek) czy zespół suchego oka. Objaw ten powoduje także zakażenie oka u pacjentów noszących soczewki kontaktowe. Każda z tych sytuacji wymagać będzie konsultacji specjalisty w ciągu maksymalnie dwóch dni od pojawienia się objawów ? celem zastosowania odpowiednich leków. Dla ustalenia przyczyny zapalenia warto zbadać wymaz z worka spojówkowego ? to jeden z podstawowych testów wykonywanych w diagnostyce dolegliwości oka.

Zespół czerwonego oka, jak nazywany jest stan objawiający się przekrwieniem w oczach, może być także wynikiem fizycznego bądź chemicznego podrażnienia niektórych elementów gałki ocznej, takich jak błona naczyniowa, rogówka czy twardówka. W takich przypadkach należy zawsze skonsultować się z okulistą, gdyż w wyniku urazu może dojść do głębszych uszkodzeń, których skutki są poważne i długoterminowe.

Choć na wystąpienie niektórych schorzeń, którym towarzyszą przekrwione oczy, nie mamy wpływu, możemy zminimalizować ryzyko wystąpienia zachorowania na część z nich. Unikajmy używania wspólnych ręczników, przyborów do makijażu oaz noszenia soczewek po upływie terminu ich ważności. Szczególnie pamiętajmy, by nie pocierać oczu rękoma, na których znajduje się zawsze najwięcej bakterii i drobnoustrojów będących bezpośrednim powodem infekcji.

Przekrwione oko to także symptom powszechnie kojarzony ze zmęczeniem wzroku (wywołanym np. przez długotrwałe korzystanie z komputera, co powoduje wysuszanie oczu) czy całego organizmu (np. w efekcie nadmiernego korzystania z używek). Pamiętajmy jednak, że czerwone oczy mogą być objawem poważnych chorób, np. zapalenia błony naczyniowej, a także efektem ataku jaskry bądź cukrzycy. W takich wypadkach jednak przekrwione oczy nie są jednak prawie nigdy odosobnionym symptomem, dlatego warto obserwować inne niepokojące objawy i jeśli takowe zaistnieją ? niezwłocznie zwrócić się do specjalisty.