Wyślij zapytanie

Uczulenie na jad owadów

Użądlenie przez owady może być śmiertelnie niebezpieczne dla osób uczulonych na ich jad. Objawy alergii mogą przybierać różną postać: od zawrotów głowy i wymiotów, po omdlenie, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Jak rozpoznać uczulenie na owady i co robić w razie wystąpienia objawów alergii?

 Użądlenie przez owady najczęściej nie jest powodem do niepokoju. Zwykle, oprócz uczucia ukłucia, zaczerwienienia oraz niewielkiego obrzęku w miejscu użądlenia nie odczuwa się innych dolegliwości. Niebezpieczeństwo może powstać, jeśli owad zaatakuje okolice ust, gardła lub języka. Wówczas powstająca opuchlizna może utrudnić oddychanie. Użądlenie może być także bardzo niebezpieczne dla osób uczulonych na jad owadów.

Objawy alergii na jad owadów

 Alergia na jad owadów może manifestować się na wiele różnych sposobów. Niepokojącymi objawami, które mogą świadczyć o alergii, są: duszności, nudności i wymioty, zawroty głowy, przyspieszona czynność serca, wysypka na części lub na całym ciele, obrzęk języka lub twarzy, uczucie ucisku w klatce piersiowej, omdlenie. W niektórych przypadkach użądlenie może prowadzić nawet do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego. Do najbardziej niebezpiecznych owadów należą: pszczoły, osy, trzmiele i szerszenie. Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że pszczoła może użądlić tylko raz, jej żądło jest wyposażone w zaczepy, które zatrzymują je w skórze. Ale już osa, szerszeń oraz trzmiel mogą żądlić wielokrotnie.

Użądlenie przez owady ? profilaktyka

 W zakresie profilaktyki GIS zaleca noszenie ubrań w jasnych kolorach ? owady lubią ciemne kolory ? oraz unikanie mocnych perfum. Co robić w razie wystąpienia objawów alergii? Jak najszybciej należy wezwać pogotowie. Osoby uczulone na jad owadów powinny nosić przy sobie ampułko-strzykawkę z adrenaliną. Adrenalinę podaje się w mięsień uda. Aby dowiedzieć się, czy jesteśmy uczuleni na jady owadów, nie trzeba ryzykować i czekać na użądlenie. Warto w tym celu wykonać badanie z krwi. Osoby uczulone na dany alergen posiadają we krwi wykrywalne stężenie IgE specyficznej dla tego alergenu (sIgE), podczas gdy u osób zdrowych przeciwciała IgE o takiej swoistości są niewykrywalne. Warto wybrać panel na jady pszczoły, osy, szerszenia, komara i meszka. Dzięki badaniu osoba uczulona może zaopatrzyć się w adrenalinę i nosić ją przy sobie, a w przypadku użądlenia szybko i skutecznie zareagować.