Wyślij zapytanie

Wirus a bakteria – czym się różnią?

Wirusy od bakterii różnią się, z biologicznego punktu widzenia, przede wszystkim budową ? wirusy są o wiele mniejsze od bakterii. Dla nas jednak najważniejszą różnicą jest to, że choroby nimi wywołane leczy się zupełnie inaczej. Bakterie leczy się antybiotykiem, wirusy są na antybiotyki odporne.

Zarówno wirusy, jak i bakterie to patogeny wywołujące różne choroby zakaźne. Ze względu na ich rozmiary, nie są zauważalne gołym okiem, stąd też łatwo się przenoszą. Czym się różnią wirusy od bakterii? Wirusy są o wiele mniejsze niż bakterie. Ciekawostką jest to, że są tak małe, że mogą infekować bakterie. Do tego, aby się rozwinąć, potrzebują żywiciela. Bakterie ? przeciwnie. Mogą żyć w prawie każdym środowisku. Jest ich dużo, ale tylko nieliczne powodują choroby, za to, gdy już je wywołają, stanowią poważne zagrożenie dla naszych organizmów.

Choroby wywołane przez bakterie i wirusy

Wirusy powodują takie choroby jak AIDS, HIV, grypa, różyczka, świnka, zakażenia układu pokarmowego i oddechowego. Bakterie odpowiadają za salmonellozę, zapalenie gardła, ucha, anginę, ale też choroby układu oddechowego: zapalenie oskrzeli czy płuc. To właśnie przy infekcjach dróg oddechowych najtrudniej je odróżnić. Infekcja wirusowa czy bakteryjna ? nad tym często głowią się lekarze, którzy nas diagnozują. Dlaczego? Dlatego, że przyczyna choroby determinuje leczenie.

W przypadku zakażenia bakteryjnego, konieczne jest włączenie antybiotykoterapii. W infekcjach wirusowych leczenie antybiotykami nie ma sensu, ponieważ leki te nie działają na wirusy i nie leczą chorób przez nie wywoływanych. Antybiotykoterapia nie powinna być więc stosowana ani podczas leczenia przeziębienia, ani grypy. Jeśli lekarz nie zaleci antybiotykoterapii, nie powinniśmy się przy niej upierać. Eksperci Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków przypominają, że antybiotyk, oprócz eliminowania chorobotwórczych bakterii, niszczy również drobnoustroje, stanowiące florę naturalną (fizjologiczną). To one chronią nas przed różnymi zakażeniami bakteriami potencjalnie chorobotwórczymi. Niekorzystnym następstwem antybiotykoterapii może też być usuwanie naturalnej jelitowej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego, na którą składają się liczne szczepy bakteryjne, zwłaszcza bakterii beztlenowych.

Określ poziom CRP

Jak sprawdzić, z jaką infekcją – wirusową czy bakteryjną – mamy do czynienia? Pomocne w ocenie jest określenie poziomu CRP we krwi. CRP należy do grupy tzw. białek ostrej fazy. Te białka osocza produkowane są przez wątrobę, a ich stężenie zwiększa się w sytuacji, gdy w organizmie rozwija się infekcja. Specjaliści uważają, że jest to najlepsze badanie do monitorowania stanu zapalnego. Jeśli mamy do czynienia z zapaleniem, stężenie CRP we krwi może wzrosnąć nawet 1000-krotnie w ciągu zaledwie jednej doby. Normą CRP będzie wynik poniżej 10 mg/l. Badanie pozwala także na różnicowanie zakażeń wirusowych od bakteryjnych. W przypadku zakażeń wirusowych CRP najczęściej jest w normie, wrasta w przypadku stanów zapalnych, za które odpowiadają bakterie.