Wyślij zapytanie

Zakażenie Helicobacter pylori ? objawy, diagnoza, leczenie

Przewlekłe aktywne zakażenie Helicobacter pylori może być przyczyną rozwoju choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka. Jak sprawdzić, czy zakaziliśmy się tą bakterią?

Helicobacter pylori jest powszechnie występującą bakterią bytującą w błonie śluzowej żołądka. Częstość zakażenia w Polsce szacowana jest na 80% wśród dorosłych i 30% wśród dzieci. Niestety tylko niewielki odsetek nosicieli tej groźnej bakterii zdaje sobie sprawę z jej obecności, gdyż często nie występują żadne niepokojące objawy. Główną drogą zakażenia Helicobacter pylori jest droga pokarmowa ? transmisja z człowieka na człowieka. Do pierwszego zakażenia dochodzi zwykle w dzieciństwie, a za główne źródło uważani są rodzice i rodzeństwo dziecka. Zakażenie utrzymuje się przez całe życie, choć u dzieci może dojść do samoistnego ustąpienia.

Helicobacter pylori ? dlaczego jest groźna?

Helicobacter pylori powoduje choroby żołądka. Badania kliniczne potwierdzają, że jest ona przyczyną ponad 90% wrzodów dwunastnicy, 60?80% wrzodów żołądka i większości przewlekłych nieżytów żołądka. Statystyki potwierdzają ponadto, że u wielu chorych na raka żołądka także występuje bakteria Helicobacter pylori.

Objawy Helicobacter pylori

Helicobacter pylori nie daje specyficznych objawów. U 30?35% chorych zakażenie jest bezobjawowe. Tylko u części pacjentów mogą wystąpić: biegunka, bóle brzucha, wymioty, niestrawność, zgaga, kwaśne odbijanie czy brak apetytu. Objawy mogą jednak szybko minąć, a bakteria na dobre zadomowić się w błonie śluzowej żołądka.

Diagnoza Helicobacter pylori

Wczesne wykrycie bakterii Helicobacter pylori może zapobiec rozwojowi groźnych chorób. W procesie diagnostycznym zaleca się wykonanie badania Helicobacter pylori IgG ? test ilościowy. Jest to badanie serologiczne wykrywające we krwi obecność reakcji odpornościowej organizmu na zakażenie bakterią. Obecność H. pylori wykrywana jest w 90% przypadków wrzodu żołądka i w niemal 100% przypadków wrzodu dwunastnicy. W 1?2% przypadków występuje ryzyko nabytego raka żołądka lub nowotworu żołądka. Wykazano także związek H. pylori z występowaniem innych chorób: chłoniaka typu MALT, choroby refluksowej przełyku, niedokrwistości z niedoboru żelaza, a także gruczolakoraka żołądka.

Diagnoza jest istotna w celu podjęcia właściwego leczenia i zapobiegania rozwojowi choroby. Wynik badania zawsze należy skonsultować z lekarzem, który odpowiednio pokieruje leczeniem.

 

Fot. Shutterstock.com