Kwas foliowy wraz z witaminą B12 uczestniczy w tworzeniu i dojrzewaniu czerwonych krwinek.Niedobór kwasu foliowego może być przyczyną tzw. niedokrwistości makrocytowej. Prawidłowe zabezpieczenie organizmu w kwas foliowy jest szczególnie ważne u kobiet w ciąży.
Jest niezbędna w procesie tworzenia się erytrocytów. Ludzki organizm nie ma zdolności wytwarzania wit. B12, dlatego zaleca się spożywanie pokarmów pochodzenia zwierzęcego lub suplementację. Niedobory wit. B12 mogą pojawiać się u wegetarian, osób starszych czy cierpiących na zaburzenia wchłaniania oraz w wyniku zakażeń bakteryjnych lub pasożytniczych. Niedobór wit. B 12 może być przyczyną tzw. niedokrwistości makrocytowej.
To białko produkowane w wątrobie, odpowiedzialne za transport i regulację poziomu żelaza we krwi. Stężenie transferyny zwiększa się w stanach niedoboru żelaza (ciąża, przewlekłe, podostre krwawienia). Badanie należy przeprowadzać jednocześnie z badaniem stężenia żelaza w surowicy.W stanach zapalnych stężenie transferyny spada.
Ferrytyna jest białkiem magazynującym żelazo i utrzymującym je w dostępnej i nieszkodliwej dla organizmu postaci. Przy niedoborze żelaza stężenie ferrytyny spada, natomiast rośnie w stanach zapalnych.
Żelazo to podstawowy składnik hemoglobiny w erytrocytach. Jego niedobór jest jedną z przyczyn niedokrwistości. Pamiętaj, że zapotrzebowanie organizmu na żelazo zwiększa się w czasie ciąży i laktacji, dlatego w tym czasie należy zwiększyć jego spożycie.
Wynik OB pokazuje szybkość opadania erytrocytów, której zwiększenie wskazuje na rozwijające się w organizmie procesy zapalne o podłożu:
Morfologia to podstawowe i najczęściej zalecane badanie krwi, które możesz wykonać, by sprawdzić ogólny stan swojego zdrowia. Dzięki analizie krwi możliwa jest jakościowa i ilościowa ocena tzw. elementów morfotycznych krwi, czyli krwinek czerwonych (erytrocytów), białych (leukocytów) i płytek krwi (trombocytów).
Wynik badania może być pomocny w rozpoznaniu: