Wyślij zapytanie

Pakiet: Badania Anemii

Czy
wiesz,
że...

Krwinki czerwone (erytrocyty) zaopatrują wszystkie komórki w tlen oraz oczyszczają Twój organizm z nadmiaru dwutlenku węgla. W anemii (niedokrwistości) dochodzi do zmniejszenia masy erytrocytów i/lub obniżenia poziomu hemoglobiny we krwi, a zatem niedotlenienia tkanek i narządów.

Badaj się regularnie

Objawy anemii łatwo przypisać zmęczeniu i przepracowania, dlatego regularnie badaj się, by wykluczyć chorobę.

Co zawiera pakiet?

W skład pakietu wchodzą podstawowe badania: morfologia, OB, poziom żelaza, transferyny, kwasu foliowego i witaminy B12 we krwi.

Kwas foliowy wraz z witaminą B12 uczestniczy w tworzeniu i dojrzewaniu czerwonych krwinek.Niedobór kwasu foliowego może być przyczyną tzw. niedokrwistości makrocytowej. Prawidłowe zabezpieczenie organizmu w kwas foliowy jest szczególnie ważne u kobiet w ciąży.

Jest niezbędna w procesie tworzenia się erytrocytów. Ludzki organizm nie ma zdolności wytwarzania wit. B12, dlatego zaleca się spożywanie pokarmów pochodzenia zwierzęcego lub suplementację. Niedobory wit. B12 mogą pojawiać się u wegetarian, osób starszych czy cierpiących na zaburzenia wchłaniania oraz w wyniku zakażeń bakteryjnych lub pasożytniczych. Niedobór wit. B 12 może być przyczyną tzw. niedokrwistości makrocytowej.

To białko produkowane w wątrobie, odpowiedzialne za transport i regulację poziomu żelaza we krwi. Stężenie transferyny zwiększa się w stanach niedoboru żelaza (ciąża, przewlekłe, podostre krwawienia). Badanie należy przeprowadzać jednocześnie z badaniem stężenia żelaza w surowicy.W stanach zapalnych stężenie transferyny spada.

Ferrytyna jest białkiem magazynującym żelazo i utrzymującym je w dostępnej i nieszkodliwej dla organizmu postaci. Przy niedoborze żelaza stężenie ferrytyny spada, natomiast rośnie w stanach zapalnych.

Żelazo to podstawowy składnik hemoglobiny w erytrocytach. Jego niedobór jest jedną z przyczyn niedokrwistości. Pamiętaj, że zapotrzebowanie organizmu na żelazo zwiększa się w czasie ciąży i laktacji, dlatego w tym czasie należy zwiększyć jego spożycie.

Wynik OB pokazuje szybkość opadania erytrocytów, której zwiększenie wskazuje na rozwijające się w organizmie procesy zapalne o podłożu:

  • infekcyjnym,
  • autoimmunologicznym,
  • nowotworowym.

Morfologia to podstawowe i najczęściej zalecane badanie krwi, które możesz wykonać, by sprawdzić ogólny stan swojego zdrowia. Dzięki analizie krwi możliwa jest jakościowa i ilościowa ocena tzw. elementów morfotycznych krwi, czyli krwinek czerwonych (erytrocytów), białych (leukocytów) i płytek krwi (trombocytów).

Wynik badania może być pomocny w rozpoznaniu:

  • anemii,
  • infekcji wirusowych lub bakteryjnych,
  • zaburzeń krzepnięcia krwi,
  • choroby nowotworowej układu krwiotwórczego,
  • zakażenia pasożytniczego,
  • alergii.