Wyślij zapytanie

Pakiet: Badania Cukrzycowy

Czy
wiesz,
że...

Cukrzyca może rozwijać się bezobjawowo przez wiele lat, prowadząc do licznych nieodwracalnych powikłań. Początkowe objawy nie są charakterystyczne, dlatego możesz je mylnie interpretować. Pamiętaj, że na każdą zdiagnozowaną osobę przypada jedna chora na cukrzycę, która o tym nie wie.

Co zawiera pakiet?

Pamiętaj, że w przypadku cukrzycy łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć. Jeśli odczuwasz często silne pragnienie, senność, tyjesz lub chudniesz, zrób badania w kierunku cukrzycy, by jak najwcześniej ustalić przyczyny dolegliwości.

Nadmiar tej frakcji, czyli tzw. złego cholesterolu, podnosi ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca i miażdżycy.

To tzw. dobry cholesterol, który chroni Twój organizm przed chorobami niedokrwiennymi.

Ich podwyższony poziom może doprowadzić do chorób układu sercowo-naczyniowego i metabolicznych, takich jak otyłość, choroba wieńcowa, zawał serca, udar mózgu, cukrzyca.

.

Zaburzenia poziomu cholesterolu mogą wpłynąć na funkcjonowanie Twojego organizmu. Nadmiarniektórych jego frakcji prowadzi do miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego: choroby wieńcowej, zawału serca, udaru mózgu.

Mikroalbuminuria jest wczesnym wskaźnikiem niewydolności nerek. W badaniu oznacza się niewielką ilość albuminy wydalaną z moczem, co może mieć miejsce na kilka lat przed ujawnieniemn się uszkodzenia nerek. Badanie traktuje się jako przesiewowe u osób z chorobami przewlekłymi jak cukrzyca, u których występuje wysokie ryzyko uszkodzenia nerek.

Wyniki badania mogą być pomocne w zdiagnozowaniu:

  • chorób nerek (np. kłębuszkowego lub śródmiąższowego zapalenie nerek),
  •  chorób dróg moczowych (np. infekcji, kamicy, nowotworów),
  • stopnia powikłań tzw. chorób cywilizacyjnych: cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, otyłości

(w tych przypadkach zaleca się wykonywanie badania raz w roku).

Badanie odzwierciedla średnie stężenie glukozy we krwi w okresie 2?3 miesięcy poprzedzających oznaczenie i jest wskaźnikiem przewlekłej kontroli glikemii.

Jeśli należysz do grupy podwyższonego ryzyka (tj. otyłych, z nadciśnieniem, hiperlipidemią, w których rodzinie były przypadki cukrzycy), wykonuj badanie poziomu glukozy przynajmniej raz w roku. Wskazaniem są również nieprawidłowości w badaniach glikemii na czczo lub w testach tolerancji glukozy, przebyta cukrzyca podczas ciąży lub urodzenie dziecka o wadze powyżej 4 kg.