Wyślij zapytanie

Pakiet: Badania Dla kobiet w ciąży

Czy
wiesz,
że...

Wiele schorzeń, które mogą być niebezpieczne dla rozwijającego się płodu, powodując upośledzenie umysłowe lub niedorozwój fizyczny dziecka, może być wykryta tylko podczas badań specjalistycznych. Ciąża to wielkie wyzwanie dla twojego organizmu, a także szczególny czas troski o zdrowie, kiedy w oczekiwaniu na narodziny dziecka dbasz o siebie bardziej niż zwykle. Pamiętaj o właściwym odżywianiu i zadbaj o dobrą formę, zapewniając sobie odpoczynek i ruch na świeżym powietrzu.

Pamiętaj o profilaktyce

Spodziewasz się dziecka i jesteś odpowiedzialna za jego zdrowie. Bez względu na to, jakie jest Twoje samopoczucie, wykonaj odpowiednie badania. Pamiętaj, że w tym wyjątkowym okresie musisz zadbać i o siebie, i o swoje maleństwo!

Co zawiera pakiet?

Pakiet badań II jest ważny w diagnostyce chorób szczególnie niebezpiecznych dla życia i zdrowia płodu: żółtaczki typu B i C, a zwłaszcza toksoplazmozy, różyczki, cytomegalii, które w wyniku zakażenia śródmacicznego mogą prowadzić do wad rozwojowych płodu, a nawet do jego śmierci. Prawidłowa diagnostyka umożliwia wczesną terapię, która w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko wad rozwojowych, zahamowania rozwoju i uszkodzenia płodu.

Badaj się regularnie dla dobra dziecka

Konieczne pamiętaj o regularnych badaniach, które dadzą Ci informacje na temat zdrowia Twojego i Twojego dziecka podczas całej ciąży. Wyniki pozwolą na zdiagnozowane twojego stanu zdrowia i wykluczenie ewentualnych problemów zdrowotnych.

Co zawiera pakiet?

Badania objęte pakietem umożliwiają ocenę funkcjonowania głównych narządów, takich jak wątroba czy nerki, oraz stanu odżywienia Twojego organizmu. Dzięki nim Twój lekarz szybko zdiagnozuje nie tylko infekcje czy zakażenia, ale także poważniejsze choroby, takie jak cukrzyca ciążowa, które mogą być wskazaniem do zastosowania specjalnych środków już podczas ciąży i porodu.

Wyniki mogą być podstawą do zdiagnozowania chorób nerek czy zakażeń dróg moczowych. W czasie ciąży Twój lekarz zaleci Ci wykonywanie badania raz w miesiącu.

Morfologia to badanie szczególnie ważne dla oceny ogólnego stanu zdrowia podczas ciąży. Pozwala na wykrycie niektórych chorób niebezpiecznych dla matki i dziecka, dlatego wykonuj je regularnie.

Oznaczenie poziomu glukozy jest podstawowym badaniem w rozpoznaniu i leczeniu cukrzycy. Pamiętaj, że nieleczona cukrzyca ciężarnych zwiększa ryzyko poronienia, może prowadzić do rozwoju wad płodu, a nawet jego śmierci.

Poziom tego, występującego w wątrobie, mięśniach, nerkach enzymu, wzrasta przy toksycznym uszkodzeniu wątroby, marskości, zapaleniu, żółtaczce mechanicznej i po zawale.

Poziom enzymu ALT oznaczany jest w diagnostyce stanów zapalnych wątroby oraz toksycznego uszkodzenia wątroby.

Stężenie kreatyniny we krwi pozwala ocenić pracę nerek, ich wydolność oraz ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych.

Niedobór żelaza jest jedną z podstawowych przyczyn niedokrwistości. Zapotrzebowanie organizmu na żelazo zwiększa się w czasie ciąży i laktacji, dlatego badaj jego poziom regularnie, by Twój lekarz mógł zalecić odpowiednią suplementację.

Stężenie białka CRP jest wskaźnikiem świadczącym o toczącym się stanie zapalnym. Znacznie podwyższone występuje w wyniku urazu, w chorobach o podłożu autoimmunologicznym, w infekcjach bakteryjnych, w ciąży może być nieznacznie podwyższone.

Wirus HBV jest przyczyną ostrego i przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B. Obecność przeciwciał anty-HBs świadczy o nabytej odporności przeciwko WZW B po szczepieniu lub po przebytym zakażeniu.

Wirus HCV jest przyczyną wirusowego zapalenia wątroby typu C, przenosi się podczas kontaktu z krwią nosiciela lub zabiegów medycznych, a także np. wykonywanie tatuażu. Choroba często przebiega bezobjawowo.

Obecność przeciwciał IgG znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na toksoplazmozę. W przypadku kobiet w ciąży prawidłowa diagnostyka toksoplazmozy jest szczególnie ważna, gdyż świeża infekcja u ciężarnej wywołuje zapalenie łożyska i przejście tą drogą pasożytów do płodu.

Obecność przeciwciał IgG znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na różyczkę. Różyczka jest łagodną chorobą zakaźną wieku dziecięcego, ale przechodzona podczas ciąży może mieć niekorzystny wpływ na rozwój płodu. Zakażenie we wczesnym okresie ciąży często prowadzi do poronień, natomiast w II lub III trymestrze ? do wielu wad wrodzonych.

Obecność przeciwciał IgG znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na cytomegalię. Zazwyczaj zakażenie przebiega bezobjawowo, ale przeniesienie wirusa z matki na płód w pierwszej połowie ciąży jest niezwykle niebezpieczne, ponieważ wiąże się z możliwością wystąpienia u dziecka wad rozwojowych.