Wyślij zapytanie

Pakiet: Badania Lipidogram

Czy
wiesz,
że...

Zaburzenia gospodarki lipidowej mogą przebiegać bezobjawowo, a w konsekwencji prowadzić do poważnych chorób sercowo-naczyniowych. By ich uniknąć, wcześniej zadbaj o profilaktykę. Pierwsze badanie warto zrobić już po 20. roku życia. Pamiętaj, że kontrola stanu zdrowia może uchronić Cię przed poważniejszymi problemami zdrowotnymi, a w razie pojawienia się choroby zwiększyć szanse na wyleczenie.

Sprawdź, jak często się badać

Jeśli wykryto u Ciebie podwyższony poziom cholesterolu całkowitego, wykonuj badania co roku. Jeśli już stosujesz leki obniżające poziom cholesterolu ? dwa razy w roku. O ile Twoje wyniki są prawidłowe, sprawdzaj je co 5 lat. Osobom starszym ? mężczyznom po 45., a kobietom po 50. roku życia ? zaleca się wykonywanie badań kontrolnych co rok.

Co zawiera pakiet?

Lipidogram to badanie, którego celem jest kontrola i ocena gospodarki lipidowej organizmu. Określając Twój profil lipidowy, badamy przede wszystkim całkowity poziom cholesterolu. Poza stężeniem cholesterolu całkowitego ważne dla zdrowia jest także stężenie jego frakcji LDL i HDL oraz ilość triglicerydów we krwi żylnej. Wszystkie te badania wykonywane są w ramach pakietu.

Przygotuj się do badania

Przyjdź na badanie na czczo, co najmniej 10 godzin po ostatnim posiłku. Pamiętaj, by przez kilka dni wcześniej nie wprowadzać żadnych zmian do swojej diety ? tylko wówczas Twój wynik będzie odzwierciedlał faktyczny stan Twojego zdrowia. W przeddzień zjedz lekką kolację i nie pij alkoholu.

LDL jest frakcją cholesterolu określaną jako tzw. zły cholesterol. Jego nadmiar odkłada się w komórkach ścian tętniczych, tworząc blaszki miażdżycowe. Badanie ma na celu ocenę ryzyka rozwoju miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca.

HDL to frakcja cholesterolu, która jest określana jako tzw. dobry cholesterol, ponieważ chroni przed wystąpieniem choroby niedokrwiennej. Dlatego im wyższy jest jego poziom w Twoim organizmie, tym lepiej.

Triglicerydy są podstawowym składnikiem tkanki tłuszczowej i jednym z głównych materiałów energetycznych. Podwyższony poziom triglicerydów podnosi ryzyko chorób układu sercowo- naczyniowego i metabolicznych, takich jak otyłość, choroba wieńcowa, zawał serca, udar mózgu, cukrzyca, zapalenie trzustki.

Cholesterol jest mieszaniną kompleksów białkowo-lipidowych (lipoprotein) niezbędną dlaprawidłowego funkcjonowania organizmu ? jest składnikiem błon komórkowych, bierze udział w tworzeniu żółci i pełni kluczową rolę w syntezie hormonów sterydowych, takich jak kortyzol, progesteron, estrogeny, testosteron, jak również witaminy D3. Nadmiar cholesterolu ? niektórych jego frakcji ? jest istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju miażdżycy i chorób układu sercowo- naczyniowego, takich jak choroba wieńcowa, zawał serca, udar mózgu.