Podwyższony poziom OB świadczy o obecności stanów zapalnych w organizmie. Towarzyszy takim chorobom jak: reumatyczne zapalenie stawów, chroniczne choroby nerek, choroby autoimmunizacyjne, nowotwory.
W diagnostyce i terapii nowotworów istotną rolę odgrywają markery nowotworowe, których podwyższony poziom jest związany z występowaniem aktywnej postaci choroby:
ANTYGEN CA-125 – wykorzystywany głównie jako wskaźnik raka jajnika ? podwyższony poziom markera występuje u około 80% chorych kobiet. Może być także pomocny w wykrywaniu innych nowotworów: gruczolakoraka płuca, raka piersi, raka endometrium czy raka trzustki.
ANTYGEN CA 15-3 – kontrolowany zarówno w diagnostyce, jak i monitorowaniu leczenia raka piersi, a także przy przerzutach raka piersi, głównie do wątroby lub kości.
ANTYGEN CA 19-9 – towarzyszy nowotworom przewodu pokarmowego. Jest uznany za specyficzny marker raka trzustki (podwyższony w 80%), ale jego znacznie podwyższony poziom stwierdza się również w nowotworach złośliwych pęcherzyka żółciowego, raka jelita grubego, wątroby lub żołądka.
ANTYGEN CA 72.4 – jest pomocny w diagnozowaniu raka jajnika, choć może być też związany z rakiem żołądka. Oznaczenie w surowicy jest przydatne w diagnozowaniu, prognozowaniu i monitorowaniu leczenia.
CEA – antygen karcynoembrionalny. Badany w celu wykrycia obecności nowotworu, monitorowania postępów leczenia i oceny stanu zdrowia po zakończeniu terapii.
ANTYGEN CA 50 – towarzyszy nowotworom przełyku.
Wysoko czułe białko C-reaktywne jest wskaźnikiem bezobjawowo przebiegającego procesu zapalnego. Na podstawie wyniku oceniane jest ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i nowotworowych.