W diagnostyce i terapii nowotworów istotną rolę odgrywają markery nowotworowe, których podwyższony poziom jest związany z występowaniem aktywnej postaci choroby:
PSA – wytwarzana jest głównie przez komórki prostat. Badanie poziomu PSA jest wykorzystywane do diagnozowania jej nowotworu. Każdy mężczyzna po 40. roku życia powinien przeprowadzić je, nawet jeśli nie odczuwa najmniejszych dolegliwości. Po 50. roku życia powtarzaj badanie raz w roku.
ANTYGEN CA 19-9 – towarzyszy nowotworom przewodu pokarmowego. Jest uznany za specyficzny marker raka trzustki (podwyższony w 80%), ale jego znacznie podwyższony poziom stwierdza się również w nowotworach złośliwych pęcherzyka żółciowego, raka jelita grubego, wątroby lub żołądka.
ANTYGEN CA 50 – towarzyszy nowotworom przełyku.
ANTYGEN CA 72.4 – podwyższony poziom może być związany z rakiem żołądka. Oznaczenie w surowicy jest przydatne w diagnozowaniu, prognozowaniu i monitorowaniu leczenia.
CEA -antygenkarcynoembrionalny.Badany w celu wykrycia obecności nowotworu, monitorowania postępów leczenia i oceny stanu zdrowia po zakończeniu terapii.
Wysoko czułe białko C-reaktywne jest wskaźnikiem bezobjawowo przebiegającego procesu zapalnego. Na podstawie wyniku oceniane jest ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i nowotworowych.
Podwyższony poziom OB świadczy o obecności stanów zapalnych w organizmie. Towarzyszy takim chorobom jak: reumatyczne zapalenie stawów, chroniczne choroby nerek, choroby autoimmunizacyjne, nowotwory.