Wyślij zapytanie

Pakiet: Badania Tarczycowy

Czy
wiesz,
że...

Choroby tarczycy najczęściej nie dają wyraźnych objawów, dlatego mogą rozwijać się niezauważenie nawet przez wiele lat. Pamiętaj, że jedynie badania profilaktyczne poziomu hormonów związanych z funkcjonowaniem tarczycy dają możliwość wykrycia choroby i jak najwcześniejszego wdrożenia odpowiedniej terapii.

Kontroluj pracę tarczycy

Zrób podstawowe badania, jeśli w Twojej bliskiej rodzinie występują choroby tarczycy lub należysz do grupy tzw. ryzyka. Na zaburzenia funkcjonowania tarczycy są podatne szczególnie kobiety w ciąży, osoby po 60. roku życia, a także mieszkające w rejonach ubogich w jod. Po 35. roku życia wykonuj badania profilaktyczne co 5 lat. Masz złe samopoczucie ? zbadaj się Jeżeli często marzniesz, masz kłopoty ze snem, chudniesz lub tyjesz bez powodu, nie czekaj ? zrób podstawowe badania tarczycowe już dziś. Dzięki nim sprawdzisz, czy przyczyną Twojej niedyspozycji nie jest złe funkcjonowanie gruczołu tarczowego.

Co zawiera pakiet?

Pamiętaj, że zaburzenia funkcji tarczycy często mają podłoże autoimmunologiczne. Rozszerzony pakiet badań tarczycowych pogłębia diagnostykę małego pakietu, oceniając zarówno poziom hormonów tarczycowych, jak i autoprzeciwciał.

Hormon tyreotropowy TSH reguluje wchłanianie jodu przez tarczycę i stymuluje ją do produkcji trijodotyroniny i tyroksyny. Badanie stężenia TSH to podstawowe badanie oceniające stan czynności gruczołu tarczycy:

  • obniżone stężenie może świadczyć o nadczynności,
  • podwyższone ? o niedoczynności tarczycy.

Badania hormonów tarczycy są ważnym elementem diagnozowania jej chorób. fT3 (wolna frakcja trijodotyroniny) oraz fT4 (wolna frakcja tyroksyny) ? to główne hormony wytwarzane w tarczycy. Zwiększają one przemianę materii oraz mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, w tym układu nerwowego i układu krążenia. Pamiętaj, że zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy prowadzić mogą do wielu poważnych problemów zdrowotnych.

Przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie wykrywa się w trakcie różnych chorób tarczycy, np. w zaburzeniach spowodowanych niedoborem jodu, a także w przypadku chorób zapalnych tarczycy.

Badanie w kierunku przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej (aTPO, anty- TPO) stosowane jest w diagnostyce autoimmunologicznego zapalenia tarczycy typu Hashimoto oraz choroby Gravesa Basedova.