Wyślij zapytanie

Pakiet: Badania Wątrobowy

Czy
wiesz,
że...

Wątroba to narząd spełniający wiele niezwykle ważnych dla organizmu funkcji, takich jak neutralizowanie toksyn, produkcja białek, aminokwasów czy enzymów, magazynowanie żelaza, glukozy i witamin. Pamiętaj, że zaburzenia jej funkcjonowania początkowo nie dają żadnych dolegliwości, jednak mogą wpłynąć na Twoją kondycję i zdrowie.

Zadbaj o profilaktykę

Na szczęście wątroba ma niezwykłą zdolność do regeneracji, a diagnostyka laboratoryjna pozwala skontrolować jej funkcjonowanie i wykluczyć chorobę. Lekarze zalecają wykonanie badań profilaktycznych raz w roku.

Co zawiera pakiet?

Jeśli odczuwasz ból pod żebrami z prawej strony, masz obniżoną kondycję, a Twój mocz jest ciemny, nie czekaj ? zrób badania, by wykryć przyczynę dolegliwości zanim choroba się rozwinie.

Morfologia to podstawowe badanie krwi, które sprawdzi ogólny stan Twojego zdrowia, poziom krwinek czerwonych, białych i płytek krwi. Wyniki mogą wskazać m.in. na:

  •  infekcje
  •  zaburzenia krzepnięcia krwi,
  •  choroby nowotworowe układu krwiotwórczego.

Wirus HCV jest przyczyną wirusowego zapalenia wątroby typu C. Po okresie ostrej infekcji, u większości osób bezobjawowej, w 75-85% przypadków dochodzi do rozwoju przewlekłego zakażenia, które może prowadzić do marskości lub choroby nowotworowej wątroby.

To badanie na obecność wirusa HBV, który jest przyczyną wirusowego zapalenia wątroby typu B, mogącego prowadzić do marskości lub choroby nowotworowej wątroby.

Wynik umożliwia dokładne określenie ilości poszczególnych frakcji białek w surowicy krwi..

Zwiększenie aktywności GGTP występuje w chorobach wątroby, dróg żółciowych, trzustki, nowotworach i przerzutach do wątroby, a także po alkoholu.

Wzrost stężenia enzymu ALP występuje w okresie dojrzewania, niedrożności przewodów żółciowych, toksycznym zapaleniu wątroby, w chorobach kości.

Poziom enzymu ALT oznaczany jest w diagnostyce stanów zapalnych wątroby, głównie związanych z zakażeniem wirusem HBV i HCV oraz z toksycznym działaniem leków lub alkoholu.

Poziom występującego w wątrobie, mięśniach i nerkach enzymu wzrasta przy toksycznym uszkodzeniu wątroby, marskości, zapaleniu, żółtaczce mechanicznej i po zawale.

Badanie wykonywane jest w diagnostyce chorób wątroby, dróg żółciowych i zespołów hemolitycznych.

Wynik pokazuje sprawność układu krzepnięcia: jest przedłużony w przewlekłych chorobach miąższu wątroby i niedoborach witaminy K, a skrócony w stanach nadkrzepliwości lub zakrzepicy.

Wynik opadania erytrocytów pozwala wcześnie zdiagnozować rozwijające się w Twoim organizmie procesy zapalne o podłożu infekcyjnym, autoimmunologicznym czy nowotworowym.